İhtiyaç Kaynak Eşleştirmesi

İhtiyaç Kaynak Eşleştirmesinde Kullanabileceğimiz Adımlar

Eğer ihtiyaçlarımızı belirlediysek ve bunları sıraladıysak bunları nasıl karşılayabileceğimiz ile ilgili yakın çevremizden uzak çevremize doğru olasılıklarımızı değerlendirmeliyiz. Bunun için bir daire çizmenizi ve daha sonra bu dairenin çevresine farklı daireler çizmenizi öneriyoruz. Çekirdek daire, ailenizdeki halihazırdaki bireyleri temsil edebilir, çekirdekten bir sonraki daire geniş ailenizdeki bireyleri temsil edebilir, bir sonraki daire komşularınızı ve arkadaşlarınızı temsil edebilir, en dıştaki daire ise kamu kurum ve kuruluşlarından alabileceğiniz destek birimlerini temsil edebilir.

Öncelik sırasına göre belirlediğiniz ihtiyaçlarınızın her biri için bu dairelerden hangilerinden destek isteyebilirsiniz? Destekler sadece çocuğunuzun ihtiyaçlarına özgü olmak durumunda değildir. Aile sistemindeki farklı bir ihtiyacın başkaları tarafından karşılanabilmesi, sizin çocuğunuzla ilgili ihtiyaçlara daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlayabilir.

Çoğunlukla ev işleri ya da diğer kardeşlerin ihtiyaçlarına yetişmek konusunda zorluk yaşayabiliyoruz, burada yakın çevremizden destek alabilir miyiz? Bunun için rica da bulunabilir miyiz? Bu soruyu kendimize sormamız önemli. Bir çoğumuz bu maratonda alabileceğimiz destekleri rica etmekten çekindiğimiz için her işi kendimiz yapmaya çalışırken yorgun düştük.

O nedenle aile sistemimizden alabileceğimiz destekleri belirlemek ve bunları rica etmek ihtiyaç kaynak eşleştirmesinin temelini oluşturmaktadır. Yaptığımız toplantılarda şunu fark ettik, çoğumuz çocuğumuz daha iyi bir eğitim alabilsin diye şehir ve iş değişikliği yapmıştık. Bunun aile sistemimiz üzerinde yarattığı olumsuz etkileri tartışırken acaba doğru karar bu muydu diye kendimize sorduk.

Belki de doğru karardı bunu bilmiyoruz muhtemelen bilemeyeceğiz de ama bu kararları verirken alternatif rotalar belirleyebilmek oldukça rahatlatıcı olurdu. Ancak çocuğumuzun yeni tanı aldığı zamanlar, zihnimizin yeterince berrak olmadığını fark ettik. Herkes bir şey öneriyordu ve biz de akıntıya kapılıp gidiyorduk gibi geliyor şimdi baktığımızda…

İhtiyaç kaynak eşleştirmesi yapmak aile sisteminizdeki kaynakları fark etmek ve tek seçeneğe mahkum olmadığınızı kendinize ifade edebilmeniz için oldukça faydalı olabilir. Bunun için aile sisteminizdeki kaynakları gözden geçirebilir, bire bir ya da grup desteği almak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Menü