İhtiyaçları Belirleme

İhtiyaç Belirleme Adımları

Bu programı ebeveynler olarak geliştirirken şunu fark ettik. Biz çocuğumuz için karar verirciyiz ve onun için doğru kararı vermek büyük bir sorumluluk. Keşke daha çok desteğimiz olsaydı ve çocuğumuz için doğru kararı vermek bu kadar zor olmasaydı. Eğer sen de böyle düşünüyorsan buradaki metinler senin için faydalı olabilir. Toplantılarımız sırasında şunu fark ettik ki, zaman zaman bizim ihtiyacımız olmayan şeyler bize sunulmuş ve biz de aman eksik kalmasın diye ihtiyacımız olmayan eğitim ve destekleri alırken bulmuşuz kendimizi. Sonrasında ise ihtiyacımız olmayan şeyleri almaktan yorulup, gerçek ihtiyacımız olana karşı motivasyonumuz düşmüş. Böyle zaman kayıpları ve suistimallerle uğraşmaman için kendi deneyimimizden ortaya çıkan sonucu seninle paylaşmak istiyoruz. İşte aşağıda belirlediğimiz bazı maddeler:

  1. Ailenin, çocuğunun ve kendinin neye ihtiyacın(ız) olduğunu en iyi sen/siz bilirsin(iz). Size sunulan her şeyi almak/almaya çalışmak yerine ihtiyaçlarının neler olduğunu belirlemeye çalış
  2. İhtiyaçları belirlerken önce kendi, sonra çocuğunun, daha sonra tüm ailenin ihtiyaçlarını analiz etmekle başlayabilirsin.
    İhtiyaçlar sonsuz görünebilir, bunu düzenlemek için öncelik sıralaması yapabilirsin. Burada da yine önce kendi, sonra çocuğunun daha sonra tüm ailenin ihtiyaçlarına ilişkin öncelik sıralaması yapabilirsin.
  3. Öncelik sıralamasındaki ilk maddeyi hedef olarak belirleyebilirsin. Birden her şey değişmeyecek, o yüzden küçük adımlarla başlamak oldukça güvenli. Küçük adımlara güven, belirlediğin ilk madde için seçeneklerini belirle.
  4. Seçeneklerden hangisi senin ve ailen için daha konforlu. Unutma özel gereksinimli bir çocuğa sahip olmak çoğu zaman maraton koşmaya benzetilir. Enerjini doğru kullanmak için tüm ailen için olabilecek en konforlu seçeneği değerlendirmelisin.
  5. En konforlu seçenek çoğunlukla ekolojinizdeki kaynakları verimli kullandığınız seçenektir. Verimli seçenekleri değerlendirmek için bu konuda hazırladığımız başka bir metni (ihtiyaç kaynak eşleşmesi) okuyabilirsin.

Daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyorsan, koza programından yararlanmak için başvuru formunu doldurabilir, kelebek ebeveynlerden bire bir/grup desteği alabilirsin.

Menü